Aktualności

Mamy LIDERA! Rozstrzygnięcie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

mm-lider

Z radością i dumą informujemy, że dr inż. Michał Murawski, Przewodniczący Rady Polskiego Centrum Fotoniki i Światłowodów, jest jednym z zaledwie 35 laureatów VIII konkursu w ramach Programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem programu LIDER jest wspieranie młodych naukowców z całej Polski w realizacji ich autorskich projektów badawczych, których rezultaty mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę. W tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zdecydowało się przeznaczyć na nagrodzone projekty prawie 40 mln zł.

Pan Michał Murawski uzyskał wsparcie w ramach projektu „Innowacyjny szerokopasmowy światłowodowy dzielnik polaryzacji na bazie światłowodów mikrostrukturalnych”. Urządzenie to znajduje zastosowanie w działach gospodarki powiązanych z telekomunikacją, laserami czy czujnikami światłowodowymi a dzięki zastosowaniu całkowicie światłowodowej technologii nie tylko wpływa na znaczną poprawkę parametrów optycznych dzielnika, ale również sam proces jego wykonania może przebiegać całkowicie automatycznie.

Wyniki zostały ogłoszone przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina podczas uroczystej gali. Więcej o wydarzeniu na stronie NCBR:

http://www.ncbr.gov.pl/aktualnosci/art,5751,gowin-ksztaltujemy-kolejne-pokolenia-polskiej-elity-naukowej.html