Aktualności

Projekt NODUS dofinansowany w ramach programu TEAM-TECH

mnisw_logo

Realizowany w ramach Klastra Fotoniki i Światłowodów projekt NODUS otrzymał dofinansowanie z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w ramach pierwszej edycji programu TEAM-TECH.

Projekt NODUS polega na opracowaniu wyjątkowego światłowodu dla czujników, pracującego w obecności promieniowania radioaktywnego. Zastosowanie takiego światłowodu nowej generacji w systemach czujników pozwoli na dokonywanie niezwykle precyzyjnych i niezawodnych pomiarów, prowadzonych także w bardzo trudnych warunkach promieniowania radioaktywnego. Projekt NODUS realizowany będzie w ramach Klastra Fotoniki i Światłowodów. Kierownikiem projektu jest dr inż. Tomasz Nasiłowski, a jego zastępcą dr inż. Michał Murawski – Przewodniczący Rady Polskiego Centrum Fotoniki i Światłowodów.

Celem programu TEAM-TECH jest rozwój kadr sektora B+R w projektach zespołowych prowadzonych przez uczonych posiadających wybitne doświadczenie we wdrażaniu wyników prac badawczych do praktyki gospodarczej, bądź w realizowaniu usług badawczych czy obsłudze urządzeń badawczych na rzecz odbiorców biznesowych. W pierwszej edycji programu TEAM-TECH dofinansowanych zostało 8 z 38 zgłoszonych projektów.

TEAM-TECH to jeden z tych programów FNP, które mają za zadanie zbliżać naukę i biznes poprzez realizację prac badawczych lub rozwojowych będących kontynuacją oryginalnych odkryć naukowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu programowi powstanie wiele ciekawych rozwiązań, które z sukcesem znajdą zastosowanie w gospodarce i przyczynią się do poprawy jakości naszego życia – powiedział Michał Pietras, dyrektor ds. działalności programowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.