Aktualności

Program LIDER. Sukces naszych naukowców

lider

Dr inż. Marek Napierała oraz mgr inż. Tadeusz Tenderenda zostali laureatami szóstej edycji organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu LIDER. Obaj naukowcy nagrodzone projekty realizują w Polskim Centrum Fotoniki i Światłowodów.

Celem programu LIDER jest wsparcie młodych naukowców w zdobyciu doświadczenia w kierowaniu realizacją projektów badawczych oraz podnoszeniu swoich kompetencji w samodzielnym zarządzaniu własnymi zespołami badawczymi. W szóstej edycji programu dofinansowanie otrzymało 34 z grona 358 ubiegających się o nie naukowców. Rywalizując w konkursie, musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce.


Dzięki udziałowi w programie młodzi, obiecujący naukowcy zdobywają bezcenne doświadczenie i zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu już na początku kariery naukowej. Realizując badania o potencjale wdrożeniowym przyczyniają się do wzmocnienia procesu transferu wiedzy do gospodarki.

34 laureaci szóstej edycji programu LIDER, dnia 14 grudnia 2015 roku spotkali się z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosławem Gowinem oraz dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, profesorem Krzysztofem Janem Kurzydłowskim i odebrali symboliczne czeki na łączną kwotę prawie 40 mln złotych. Dotychczas, w ramach sześciu edycji programu wsparcie otrzymało 212 młodych naukowców. Na ten cel NCBR przeznaczyło ponad 224,5 mln złotych.


W gronie 34 uhonorowanych w tym roku w ramach programu LIDER naukowców znaleźli się:

dr inż. Marek Napierała realizujący w naszym Centrum projekt „Innowacyjny czujnik odkształceń na bazie specjalnych światłowodów mikrostrukturalnych” oraz mgr inż. Tadeusz Tenderenda z projektem „Wielozakresowe światłowodowe czujniki temperatury na włóknach mikrostrukturalnych”. Oba projekty znalazły się w pierwszej dziesiątce listy rankingowej sporządzonej w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

Obu naszym młodym naukowcom serdecznie gratulujemy!

Marek Napierala Tadeusz Tenderenda

Źródło: www.ncbr.gov.pl